Zasady doboru oświetlenia – Jaka lampa do salonu, kuchni i sypialni ?

przez admin_szymart

Od dłuższego czasu lampy przestały być jedynie dawcą światła. Obecnie lampy wykonywane są z ogromnej liczby materiałów  takich jak – różne rodzaje szkła i metalu, drewno, gips, tworzywa sztuczne, kryształy i drewno. Mnogość materiałów daje nam wręcz nieskończone możliwości na zaaranżowanie naszych wnętrz a każda z lamp może stać się istotnym elementem dekoracyjnym.

Nie wolno nam jednak pominąć faktu, że lampy nadal mają spełniać swoją funkcję praktyczną i zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych zasad którymi należy kierować się przy doborze oświetlenia:

  1.  Funkcja lampy – Dobierając oświetlenie należy zastanowić się nad tym jaką funkcję ma pełnić w określonym wnętrzu. Światło powinno być dopasowane do pomieszczenia w zależności od tego jakie czynności będą w nim wykonywane.
  2.  Oświetlenie kuchni ( Stół kuchenny / Wyspa ) – Zastanawiając się nad tym jakie oświetlenie zastosować w kuchni nad stołem trzeba wziąć pod uwagę rozmiar powierzchni kuchennego stołu. Można zastosować jedną dużą lampę lub kilka mniejszych wiszących obok siebie. Klosze w lampach nad stołem nie powinny być całkowicie transparentne gdyż mogłoby to doprowadzić do rażenia światłem osób siedzących przy stole. Należy też zwrócić uwagę, że podczas gotowania w kuchni różne nieczystości mogą dostawać się na zewnątrz i wewnątrz klosza lampy, należy więc odrzucić lampy z kloszem materiałowym lub ciężko zmywalnym.
  3. Oświetlenie kuchni ( Blaty / Powierzchnie robocze ) – Dokładnego oświetlenia będą wymagały miejsca robocze takie jak zlew, blaty kuchenne i płyta. W tym wypadku nie wystarczy nam zastosowanie mocnego światła na suficie, gdyż będzie ono odbijało się od pleców osoby przygotowującej posiłek w kuchni. W wypadku powierzchni roboczych, należy zastanowić się nad zastosowaniem oświetlenia meblowego. Możemy więc zastosować oprawki halogenowe lub LED montowane w meblach, lub wąż LED w profilu aluminiowym.
  4. Salon / Duży pokój ( Miejsca wypoczynku ) – Salon to miejsce reprezentatywne w każdym mieszkaniu. Powinniśmy zastosować więc okazałą lampę wiszącą która spełni funkcję dekoracyjną oraz praktyczną.Lampy wiszące – wybór oświetlenia ze względu na styl. Jeżeli urządzamy mieszkanie w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym z pewnością będziemy szukać lamp industrialnych, modernistycznych i kryształowych. Jeżeli urządzamy mieszkanie w stylu klasycznym, będziemy zainteresowani oświetleniem rustykalnym, stylowym i klasycznym. W pomieszczeniu jakim jest salon nie wystarczy zastosowanie jednego źródła światła. Powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem dodatkowego źródła światła w postaci kinkietów lub lampy podłogowej, którą warto zainstalować w pobliżu sofy lub narożnika.Tutaj powinniśmy zastosować światło ciepłe i jasne – dla miłośników nocnego czytania lub przy spotkaniu z znajomymi aby nie męczyć oczu.
  5. Oświetlenie łazienki ( lampy nad prysznicem ) – Łazienka to miejsce szczególne gdzie powinniśmy zastosować dwa rodzaje oświetlenia. Jeden istotny element to oświetlenie luster. Światło musi być bardzo mocne aby bez problemu można przy nim wykonywać codzienne czynności takie jak golenie lub robienie makijażu. Można zastosować kinkiety podłużne lub reflektorki na przegubie które pozwalają na kierunkowanie strumienia światła. Na suficie warto zastosować szczelny plafon ( przynajmniej IP44), jeżeli jednak powierzchnia łazienki jest duża, lepiej zastosować kilka punktów świetlnych w postaci okrągłych lub kwadratowych  tub sufitowych. Jeżeli światło będzie znajdować się bezpośrednio nad prysznicem lub wanną i będą narażone na działanie pary wodnej należy zastosować oprawy o wysokiej klasie szczelności (IP56 i większej)
  6. Oświetlenie pokoju dla dziecka – Do pokoju dziecinnego warto zastosować w punkcie centralnym ciekawą lampę wiszącą lub plafon ( obecnie dostępnych jest wiele rodzajów lamp typowo dziecięcych o kształtach np. piłki, pszczółki, misia, statku, samochodu wyścigowego i wielu innych. Światło powinno być mocne aby ułatwić dziecku codzienną zabawę i naukę. Warto też pomyśleć o jednym małym kinkiecie dekoracyjnym przy łóżku z słabym światłem ( może zostać zapalone w nocy )
  7. Oświetlenie do sypialni – W sypialni należy zastosować światło nastrojowe z barwą ciepłą. Dobrze też rozplanować światło w postaci kinkietów z włącznikiem nad łóżkiem ( ułatwiające nocne czytanie )

Sklep z lampami  zaprasza do zakupów.