Pokój dla dziecka? Praktyczne porady

przez admin_szymart

Zaczarowany ogród, komnata księżniczki, boisko piłkarskie, tor wyścigowy… Jaki jest twój pomysł na aranżację pokoju dla dziecka? Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju dla Twojej pociechy? Jak dobrać oświetlenie, żeby pokój był miejscem dobrym do zabawy, nauki i odpoczynku?

Od czego zacząć…

Dzieci są naszym największym skarbem i zawsze chcemy dla nich wyjątkowego dobra. Kiedy aranżujemy pokój dziecięcy również chcemy, żeby było to miejsce szczególne a zarazem praktyczne. Na rynku możemy znaleźć bardzo ciekawe rozwiązania jeśli chodzi o umeblowanie, dobór dodatków i dekoracji. Możliwości są nieograniczone, jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem. Od czego powinniśmy zacząć w projektowaniu takiego pomieszczenia? Bardzo ważnym elementem jest kolor ścian. Dominującym trendem są kolory pastelowe: błękity, róże, odcienie pomarańczy czy blade żółte. Z zasady w pokoju dziecka unika się kolorów intensywnych. Barwy ścian powinny budzić spokój.

Sama jakość dobrania odpowiedniej farby jest niezmiernie ważna. Szukajmy produktów hipoalergicznych i odpornych na zmywanie. Niejednokrotnie okaże się, że dziecko może uzewnętrzniać swoje artystyczne aspiracje malując i rysując po ścianach czymkolwiek co znajdzie się w zasięgu. Droższa inwestycja w dobrą farbę może okazać się o wiele tańsza niż ciągłe przemalowywanie, ponieważ malowidła dziecka nie chcą się zmyć lub zmywają się razem z farbą.

Mniej mebli znaczy… bezpieczniej

Pomalowaliśmy ściany i przystępujemy do meblowania. Priorytetem w doborze mebli do pokoju jest bezpieczeństwo dziecka, które w pokoju będzie spędzało czas zabawy i nauki. Z pomocą przychodzi nam tutaj styl minimalistyczny, dzięki któremu wysokie regały czy meblościanki odchodzą do lamusa, a w ich miejsce wstawiane są niewysokie a pakowne komody, różnego rodzaju skrzynie i pudła, do których możemy chować zabawki. Im mniej ostrych krawędzi, rogów, wysokich mebli na które można się wspiąć tym bezpieczniej dla naszej pociechy.

Wiadomo, że wraz z wiekiem zapędy „alpinistyczne” dziecka będą maleć i obok zabawek pojawi się biurko do nauki, ale minimalistyczny styl będzie w tym wypadku ponadczasowy. W doborze mebli w pierwszym urządzaniu pokoju dziecięcego możemy podejść do inwestycji bardziej przyszłościowo, i tak dobrać umeblowanie, żeby sprawdziło się zarówno dla małego dziecka, z wiek starszego aż do nastolatka. Taki efekt możemy uzyskać dzięki dodatkom i własnoręcznemu dekorowaniu mebli.

Fronty meblowe możemy dekorować różnymi kolorowymi elementami, gałkami czy klameczkami, które z czasem zastąpimy innymi lub całkiem je usuniemy. Pozwoli to na dłuższą metę zaoszczędzić sporo pieniędzy i wykorzystać nasze meble efektywnie przez lata.

Dobór oświetlenia

Jak w każdym pomieszczeniu tak i w pokoju dziecka bardzo ważnym elementem jest oświetlenie. Jego wybór musi być poparty wieloma aspektami. Na pierwsze miejsce wysuwa się praktyczność. W pokoju dziecka musi być jasno, żeby w czasie zabawy oczy dziecka się nie męczyły. Dobór lamp musi być dyktowany bezpieczeństwem dziecka. Nie wstawimy do pokoju małej pociechy lampy stojącej, którą może na siebie przewrócić. Początkowo najlepszym będzie oświetlenie wiszące i naścienne.

Przy doborze oświetlenia nie możemy zapomnieć o elemencie dekoracyjnym. Dzieci uwielbiają kolory. I jeśli mówiliśmy o stonowanych kolorach ścian, sam wybór lamp daje nam dużą swobodę. Producenci oświetlenia prześcigają się w bajkowych wzorach i przeróżnych kolorach. Ciekawe propozycje znajdziemy wśród kinkietów i opraw montowanych na ścianach. Lampy przypominające postacie z bajek, świecące piłki nożne… Pomysłów jest co nie miara.

Bardziej ekonomiczną ale równie efektowną formą będzie zastosowanie kolorowych abażurów, które możemy często wymieniać. Stosunkowo nie drogie i łatwe w montażu mogą być często rotowane w pokoju dziecka co zawsze wprowadzi nutkę nowości.

Lampka na biurko

Do tej pory skupialiśmy się głównie na rzeczach i elementach uniwersalnych, przydatnych przy aranżacji pokoju dla dziecka. Na koniec słowo o nieodzownym elemencie każdego biurka. Kiedy dziecko rozpocznie edukację szkolną, w jego pokoju zagości biurko, a na nim lampka, która musi być bardzo praktyczna i odpowiednio dobrana. Należy pamiętać, aby wystarczająco – nie za słabo i nie za mocno – rozświetlała przestrzeń biurka, co poprawi komfort nauki i jej efektywność. Nie możemy narażać wzroku dziecka na szkodliwe działanie błędnego doboru oświetlenie.

Ilość pomysłów na aranżację pokoju dla dziecka może być naprawdę nieskończona. Należy jednak pamiętać o tym, aby jego styl mógł rosnąć wraz z dzieckiem, co pomoże uniknąć ciągłego zmieniania wystroju. Ograniczymy w ten sposób niepotrzebnych wydatków a kupione raz meble mogą służyć nam i naszemu dziecku przez lata.

Workspace minimal style