Praktycznie i dekoracyjnie czyli światło LED

przez admin_szymart

Oświetlenie LED na dobre zagościło się w naszych mieszkaniach i domach. Zarówno jako źródło światła jak i element dekoracyjny. Żarówki LED są energooszczędne, co pozwalana realnie oszczędzać na energii elektrycznej. Barwa świtała może być zimna lub ciepła (taka jak w klasycznej żarówce włóknowej). Coraz częściej sięgamy też po dekoracyjne żarówki LED. Jednym słowem oświetlenie ledowe sprawdzi się zawsze i wszędzie.

Projektując dom czy mieszkanie zawsze musimy zwrócić uwagę na naświetlenie każdego pomieszczenia. Należy pamiętać aby w miarę możliwości maksymalnie korzystać w ciągu dnia ze światła naturalnego, płynącego do mieszkań i domów z zewnątrz. Ma to spory wpływ na zużycie energii, ponieważ im mniej korzystamy z oświetlenia elektrycznego, tym rachunki za prąd będą niższe. Bez wątpienia w oszczędzaniu pomoże wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED. Może na początku sama inwestycja, czyli zakup źródła światła jest w pewnym sensie kosztowna (trochę droższa niż zwykłe żarówki) ale w ogólnym rozrachunku efekt zarówno wizualny jak i finansowy będzie lepszy.

Zapada zmierzch i kliknięciem w kontakt włączamy światło. Jedni lubią jak w mieszkaniu czy domu jest bardzo jasno, inni wolą subtelne oświetlenie, półmrok i klimatyczną poświatę rozchodzącą się po pomieszczeniach. Wszystko zależy od gustu, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Jednak każdy z tych efektów oświetlenia można uzyskać dzięki oświetleniu LED. Chcemy mieć jasno? Bez problemu dobierzemy żarówki czy halogeny o większej mocy i dużej ilości lumenów. Jeśli zależy nam bardziej na dekoracji światłem, tutaj rozpoczyna się cała zabawa z doborem zarówno lamp, opraw jak i samych źródeł światła.

Sukces popularności wśród architektów i designerów wnętrz świętują dekoracyjne żarówki LED potocznie zwane „edisonami”. Nie trudno się domyśleć, że chodzi tutaj o nawiązanie do wynalazcy żarówki Thomasa Edisona. Nowoczesne żarówki ledowe swoim kształtem przypominają pierwsze prototypy wymyślone w XIX wieku. Stosunkowo duże szklane bańki i grube ogniwo w środku. Obecnie włókno żarówki wykonane jest diod LED, które dobrze wyglądają, jednak w „edisonach” płycące z nich światło stanowi głównie dekoracje. Tego typu żarówki idealnie będą pasować do pomieszczeń typu loft, industrialnych przestrzeni i stylowych salonów czy gabinetów. Efekt może wzmocnić dobrze dobrana oprawa, czy abażur jednak już sama taka żarówka jest ozdobą samą w sobie.

Pozostawiamy żarówki ledowe  i przechodzimy do taśm. To właśnie ta forma zrewolucjonizowała wręcz zastosowanie oświetlenia jako dekoracji. Listwy i taśmy ledowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu zarówno mieszkalnym jak i przemysłowym.  W domach najczęściej używamy jej do podświetlania obniżonych sufitów, stopni w schodach, mebli kuchennych, blatów. Wszędzie tam gdzie można ją subtelnie ukryć, taśma ledowa może stworzyć swym światłem niepowtarzalny efekt. Należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że w taśmach ledowych możemy zmieniać kolor światła. Taśmy są łatwe i szybkie w montażu. Możemy je umiejscowić wszędzie tam, gdzie chcemy coś podświetlić: ściany, sufity, meble i wiele więcej

Zastosowanie oświetlenia led jest bez wątpienia bardzo szerokie. Praktycznie każda aranżacja dowolnego wnętrza wiele zyska, jeśli wprowadzimy do niej grę światła. Czy to będzie helogen o zimnej lub ciepłej barwie, czy żarówka w stylu loft czy taśma ledowa. Wszystko zależy od stylu, poczucia smaku i naszego gustu. Możliwości jest wiele…