Energooszczędne oświetlenie led

przez admin_szymart

Istnieją dwa sposoby na zmniejszenie rachunków za oświetlenie. Możemy zastosować energooszczędne oświetlenie led lub zapalać światło tylko wtedy gdy jest nam koniecznie potrzebne. Wymieniając w całym mieszkaniu standardowe żarówki 100 i 60 W na energooszczędne żarówki LED możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Energooszczędny dom to również powierzchnie otwarte na światło naturalne. Rezygnujemy zatem z zasłaniania roletami okien dopóki w mieszkaniu nie zrobi się całkiem ciemno.

Począwszy od roku 2009 unijna dyrektywa wprowadziła program stopniowego wycofywania z produkcji i sprzedaży, tradycyjnych żarówek halogenowych. Wzbudziło to wiele dyskusji oraz kontrowersji. Rozpatrzymy tu jednak pozytywy wpływ tego zjawiska na oszczędność energii.

Jako zalety żarówek ledowych należy wymienić:

pięciokrotnie mniejszy pobór energii

wytwarzają pięciokrotnie mniej ciepła niż żarówki tradycyjne

długa żywotność – od 8000 do 12000 godzin pracy

Przyjmijmy że wymieniamy dwie żarówki 100W na rok a jedną świetlówkę kompaktową 20W co dziewięć lat. Po dziesięciu latach ( 5 godzin pracy żarówki dziennie ) energooszczędna świetlówka zaoszczędzi ( z uwzględnieniem kosztów zakupu ) około 400 złotych !

Kolejny dosadny przykład: Jeżeli w mieszkaniu posiadamy 12 tradycyjnych żarówek o mocy 100 W i wymienimy je na żarówki LED, roczny rachunek za światło spadnie z około 500 zł do 50 zł. ( przy pracy 5 godzin dziennie ).

Jeżeli stosujemy oświetlenie zewnętrzne, postarajmy się stosować czujnik , który będzie emitował światło tylko przy wykryciu ruchu.